insight
2024-24-05
Tuomas Jalamo

Taiste Talks – Konsultointi vs. projektibisnes

Tässä Taiste Talks -jaksossa keskustelemme konsultointi- ja projektilähtöisistä lähestymistavoista. Mitkä ovat niiden keskeiset erot niin asiakkaan kuin työntekijänkin näkökulmasta?

Tässä Taiste Talks -jaksossa keskustelemme konsultointi- ja projektilähtöisistä lähestymistavoista. Mitkä ovat niiden keskeiset erot niin asiakkaan kuin työntekijänkin näkökulmasta?

Pitäisikö teknologiayritysten myydä projekteja vai tarjota yrityksille konsultteja, jotka liittyvät osaksi asiakkaan päivittäistä toimintaa? Kysymys jakaa vahvasti sekä IT-taloja että asiakkaita.

Tämänkertaisen Taiste Talks -jakson vieraana on Anssi Soinu, turkulaisen ohjelmistoyritys Aradon toimitusjohtaja, jonka kanssa Taisteella on pitkä yhteistyösuhde. Hänen seurakseen saapuvat teknologiajohtaja Mikko Harju ja suunnittelujohtaja Ville Kaisla, jotka ovat molemmat myös Taisten perustajia ja osakkaita.

Aradon toimintamalli perustuu konsulttien myymiseen, kun taas Taiste toimii projektilähtöisemmin. Tämä luo hedelmällisen pohjan syvälliselle keskustelulle siitä, mikä johti molemmat yritykset valitsemaan omat toimintatapansa – ja mitä hyviä ja huonoja puolia niissä kummassakin nähdään.

Katso/kuuntele koko jakso Spotifyssa. Englanninkielisillä tekstityksillä varustettu versio löytyy YouTubesta.

Tuomas Jalamo

A Swiss Army knife of communications, marketing, project management and concept design. Also a musician, movie buff and game enthusiast.

Tietoa kirjoittajasta

Tuomas Jalamo

Lisää blogikirjoituksia

Blogin etusivulle